elõzõ folytatása:
A KERESZT MÛVE ÉS A SZELLEM MUNKÁJA
Újra és újra eljutunk arra a felismerésre, hogy Isten válasza az emberi természet összes problémájára két elválaszthatatlan isteni cselekvésben található: a Kereszt mûvében és a Szent Szellem munkájában. Lássuk, hogyan tölti be jelenlegi szükségünket Isten ezen dicsõséges gondoskodása!
A Kereszt lehetõvé tette, hogy az emberi szeretet az éntõl elszakadjon. Ennek a kötõdésnek a hatalma és tekintélye véget ér a keresztnél.
;Krisztussal együtt megfeszíttettem. Élek, pedig többé nem én, hanem él bennem a Krisztus, amely életet pedig most testben élek, az Isten Fiában való hitben élem, aki szeretett engem és önmagát adta érettem.; (Galata 2:20.)
Amikor a Golgota alapján megtagadjuk énünk irányítási jogát, akkor megszabadulhatunk az én megkötözõ hatalmától. Az énnek tehát nem azért kell a Keresztre mennie, hogy elpusztuljon, hanem azért, hogy feladja jogtalan kormányzási igényét.
Hogyan kell tehát alkalmaznunk a Keresztet erre a helyzetre?
1. Kell történnie egy lemondásnak, amikor teljesen megtagadjuk az ént, mint érzelmeink célját és életünk irányító központját.
Az ént nekünk kell megfosztani trónjától, mert mi adtuk neki az uralmat.Ezt világosan látnunk kell. Krisztusnak a kereszten elvégzett mûve nélkül nem gyõzhetnénk le az én fegyverzetét (vagyis az önzést) és nem szabadulhatnánk meg annak megtévesztõ, alattomos hatalmából. Akaratunk hozzájárulása nélkül azonban a Golgota gyõzelme ránk vonatkozóan hatástalan marad.
2. Ezután el kell ismernünk, magunkévá kell tennünk a Golgota mûvét, hogy megszabaduljunk és elbánhassunk a természetünkbe beivódott önzéssel.
Ez talán a Kereszt mûvének új távlatát nyitja meg elõtted. És most arról, amit már tudunk, térjünk át arra, amit még nem ismerünk! Amikor bûnünkkel és bûnösségünkkel a Kereszthez jövünk, felismerjük, hogy mi teljesen képtelenek vagyunk azzal elbánni, de azt is felismerjük, hogy Jézus a kereszten valójában már bûnösségünkkel és bûnünkkel is elbánt. Feladjuk tehát ezeket a terheket és egyszerû bizalommal elfogadjuk Jézus bocsánatát és tisztító munkáját. Mit veszünk észre ekkor? Azt, hogy ez mûködik! A Kereszt tiszta lelkiismeretet ad nekem. Felszabadultam a kárhoztatás alól és a bûn szolgaságba döntõ hatalma összetört az életemben.
Értsd meg, hogy a Kereszt ugyanúgy elbánik a bûn gyökerével is, az alapvetõ önzéssel. Nem szakíthatom ki magamat az én-központúságból. A Kereszt szabadít meg engem. Ugyanúgy fogadom el ezt a szabadságot, ahogyan a bûn és bûnösség alóli felszabadulást is elfogadtam.
A Szent Szellem munkája is kétrétû:
Elõször is, Õ képesít minket arra, hogy Jézust Urunkká tegyük. Ezt egyedül Õ végezheti el, mert az Õ szolgálatának központja Jézus dicsõítése és annak kijelentése, hogy Jézus természetének szerves része az Õ Úr volta. Szívemben a trón nem maradhat üres. Isten azért teremtette, hogy elfoglalják. A Szent Szellem segítségével ráébredek, hogy az Úr Jézus Krisztusnak kell azt elfoglalnia.
Másodszor, a Szellem önti ki Isten szeretetét a szívünkbe. Eljutunk az Istenséggel való szeretet-élet-dicsõség kapcsolat áramlásába, amire teremtettünk is. Az Isten iránti szeretet és Isten szeretete özönlik át énünkön Istenhez és másokhoz. Most már nem szükségbõl, hanem a teljességbõl fakadóan tudunk szeretni. Most azért van szükségünk mások szeretésére, hogy lecsapoljuk Istennek szívünkben lévõ szeretetét és nem azért, hogy szeretetszükségünket megszerezzük.
Amikor azoknak a bizonyságtételét olvassuk, akik eljutottak önmaguk trónfosztásáig, ennek elkerülhetetlen és mindig azonos következménye ragad meg minket legjobban: az isteni szeretet kiáradása; a szereteté mint égõ valóságé, néha elsöprõ mértékben. Szeretet, amit nemcsak fejünkkel hiszünk, hanem egész lényünkkel megtapasztalunk.
Úgy tûnik, Isten nem elégszik meg azzal, ha csak hitünk által kapja meg szeretetünket. Folyton azt a parancsot kapjuk, hogy szeressük Õt teljes szívünkkel, teljes lelkünkkel, teljes elménkkel és minden erõnkkel. Miért? Mert Isten ezt tapasztalni akarja. Meg vagyok gyõzõdve, hogy Isten ugyanúgy nem akarja, hogy csak hit által vegyük el az Õ szeretetét. Azt akarja, hogy lényünk minden részével éljük át azt.
Akkor miért nem tapasztaljuk gyakrabban? Ennek több oka lehet, de a legáltalánosabb az, hogy énünk még mindig útban van, cél akar lenni, önmaga ura akar lenni és maradni. Isten, az Õ irántunk való kegyelmébõl és odafigyelésébõl ezt nem engedi. Távolítsd el az ént a trónterembõl, helyezd a szolgák szállására, ahova tartozik és akkor az lesz belõle, amire pont megfelel: csatorna, amin az isteni szeretet végtelen áramlásban folyik keresztül. Mivel ekkor már tiszták szívünk indítékai, Jézus valóban az Úr lesz életünkben. Jézus korábbi ;egyszer igen, egyszer nem; uralma valójában egyáltalán nem is volt uralom, mert tudatos szándékaink ellenére az én ült a trónon.