Ajkai katasztrófa: négy halott, tízmilliárdos kár.
2010. 10. 4.
Iszaptároló szakadt át az ajkai timföldgyárnál, amelynek következtében 700 ezer köbméter vörös iszap ömlött ki a környezõ településekre. Keddi információk szerint négy ember meghalt, hatan eltûntek, közel 70 sérült, ebbõl 8-10 sérülései súlyosak. Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár felfüggesztette a zagytározó tulajdonosának mûködését.
(vg.hu)
Vörösiszap hömpölygött Devecsernél
2010.10.04.
Négy ember életét vesztette, amikor az erõsen maró ipari melléktermék községeket öntött el.
Hétfõn délután 12 óra 10 perc körül átszakadt a Veszprém megyében lévõ ajkai vörösiszaptározó gátja, volt ahol két méter magasan hömpölygött az ár. Négyen életüket vesztették, 113-an megsérültek, két embert még keresnek. Több helyen a lakosok a házak tetejére menekültek, van ahol traktorral menekítik õket.
A Katasztrófavédelem tájékoztatása szerint az alumínium gyártásának melléktermékeként elõálló iszap lúgos, maró hatású, a közvetlen érintkezés égési sérüléseket okozhat. A szakértõ tájékoztatása szerint a vörösiszap enyhén radioaktív, de ez közvetlen veszélyt nem okoz. A legmagasabb, 5-ös szintû készültség van érvényben.
Az árhullám fokozatosan halad nyugat felé, a legfrissebb információk szerint Somlóvásárhely, Tüskevár és Apácatorna után elérte Kisberzsenyt is. A patak a Marcalba torkollik, mely 8 km-el Gyõr felett folyik a Rábába, majd az a Dunába.
(idókép.hu)
-- ``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``