Halmos Sándor: Hetente ünnep
A teremtett világban egyedül az ember tud ünnepelni. Az ünneplés egyik fontos alkotóeleme az idõ és benne az alkalom. Istentõl kapta az ember, hogy dolgozzon és ünnepeljen. Tevékenykedjen, és hetente egyszer - szombaton - ne csak pihenjen, ünnepeljen is.
Tudunk-e vele élni? Tudunk-e Istenre figyelni? Tõle megtanulni a lét örömét? Sajnos az utóbbi idõben összemosódott a munka és a pihenés ideje. A szombaton is dolgozó, nonstop üzemelõ, szüntelenül elérhetõ ember, aki a telefonját és számítógépét mindig bekapcsolva tartja, állandó idõzavarban él. Úgy rémlik számára, mintha ellensége volna az idõ. Miközben technikai eszközeink, gépeink villámgyorsan végzik már helyettünk és nekünk a betáplált feladatokat, egyre több és több idõre lenne szükségünk. De mire is?
Sürgõs ügyeket intézünk, sietünk, robog velünk autó, vonat, repülõ... De hova is? A felszabadult napokat és órákat még több programmal telítjük. Mind fontos, s mind sürgõs. Ha más nem, meg kell nézni egy filmet, egy mûsort, valamit, amit mások is néznek, hallgatnak.
"Egyre nagyobb felületen vagyunk egyre felületesebbek" - mondta a múltkorában valaki. Túl sok, amihez hozzáfogunk, hozzászólunk, elvállalunk, s nincs idõ, lehetõség elmélyedni semmiben. Pedig érdekelne bennünket sok minden, de szorít az idõ. Azonban hiába növeljük a mennyiséget, ha a minõsége nem változik a dolgainknak. Nem többre, hanem másra volna szükségünk. Elõször is pihenésre, mert fáradtan nem lehet szombatra készülni. Az agyonhajszolt, elgyötört ember nem tudja átadni magát a szombat szentségének, legjobb esetben egész nap alszik.
Idõ kell, hogy lecsengjenek bennünk a hétköznap zajai. Lehet hirtelen belezuhanni a csöndbe, de az olyan veszélyes, mint mozgó vonatról leugrani. Agyunk, idegrendszerünk nem erre van beállítva, s zavarokkal tiltakozik az ilyen váratlan helyzetek ellen. Lassítani, fokozatosan fékezni, és puhán megállni - tanítják az autóvezetõknek. Idõ kell, amíg letisztul a lélek, és ráhangolódik a heti ünnepünkre.
S amikor beköszönt az ünnep estje, hirtelen csend van, s bár még kavarog sok ötlet a fejben, nem lehet mást tenni, el kell mélyedni, pihenni, és a családdal közös programokban megújítani a testet és lelket. Csonka családokban, elrendezetlen konfliktusokkal ez nem könnyû.
A szombat tudatos kiemelkedés a hétköznapokból, eltávolodás a megszokott helyzetekbõl, megállás a rohanásban. Elgondolkodás, tûnõdés, emlékezés, elmélkedés, tanulás. Magunkba fordulás: minek is örülnénk igazán? Istenhez fordulás, megmerülés az Örökkévalóságban, Isten meg nem érdemelt szeretetében, bocsánatában. Milyen szép hetente elmondani: "Bocsásd meg, Uram, hogy nem tudok úgy élni, ahogy szeretnéd, ahogy szeretném." Mindezeket átgondolva így lesznek szombatjaink igaziak, örömtõl teljesek.
Halmos Sándor, az Országos Rabbiképzõ-Zsidó Egyetem docense, Pro Urbe Díjas
/Forrás: deol.hu/
MEGISMERITEK AZ IGAZSÁGOT, ÉS AZ MEGSZABADÍT TITEKET.
Téma zárolva.