Márai Sándor
A tapintatról és a gyöngédségrõl
Mert van valami, ami több és értékesebb,
mint a tudás, az értelem,
igen, becsesebb, mint a jóság.
Van egyfajta tapintat, ami az emberi teljesítmény felsõfoka.
Az a fajta gyöngédség, mely láthatatlan, színtelen és íztelen, s mégis nélkülözhetetlen, mint fertõzéses, járványos vidéken a forralt víz, mely nélkül szomjan pusztul, vagy beteg lesz az ember.
Az a tapintat és gyöngédség mely,
mint valami csodálatos zenei hallás,
örökké figyelmeztet egy embert mi sok
és mi kevés az emberi dolgokban,
mit szabad és mi túlzás, mi fáj a másiknak,
és mi olyan jó, hogy ellenségünk lesz ha megajándékozzuk vele és nem tudja meghálálni?
Ez a tapintat, mely nem csak a megfelelõ szavakat és hangsúlyt ismeri,
hanem a hallgatás gyöngédségét is.
Vannak ritka emberek, akik tudják ezt.
Akik a jóságot, mely mindig önzés is,
pártolták és nemesítették, s nem okoznak soha fájdalmat barátságukkal, vagy rokonszenvükkel, nem terhesek közeledésükkel,
nem mondanak soha egy szóval többet,
mint amit a másik el tud viselni, s mintha külön, nagyon finom hallószerveik lennének,
úgy neszelik mi az, ami a másiknak fájhat.
S mindig tudnak másról beszélni. S oly élesen hallanak mindent, ami veszélyes az emberek között, mint az elektromos hallgató fülek érzékelik a nagy magasságban felhõk között közeledõ láthatatlan ellenséges gépmadarakat.
A tapintat és a gyöngédség emberfölöttien érzékel. Igen, e két képesség emberfölötti.