header ok

Ami egyik kategóriába sem tartozik bele.

Kalkuttai Teréz Anya élete és imái

Több
16 éve 6 hónapja #2160 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Kalkuttai Teréz Anya élete és imái
Teréz anya - a legszegényebbek oltalmazója

Mindannyian tiszteljük a jótékonyságot. A szegények megsegítésére mindig szükség van. Amit azonban ez a rendi asszony tett, értelmetlen badarságnak tûnik. Összeszedi az utcáról a haldoklókat! Beviszi õket egy házba, és odabent fogja a kezüket. Olyan embereknek, akiknek már úgyis végük, akiket már egy kórház sem fogad be, mert nem érdemes.

Hiszen a drága kórházi ágyakat inkább olyan betegek számára tartják fent, akik még lábra fognak állni, akiknek még van jövõje - ahelyett, hogy halálraítéltek foglalják el.
Annak idején mindenki így gondolta Teréz nõvér tevékenységérõl. Bár tudták, hogy az utcagyerekeket is tanítja írni és olvasni, és próbált nekik élelmet szerezni, azonban az elsõ rendes házat, amelyet rendelkezésére bocsátottak, egy üresen álló zarándokotthont Kali istennõ temploma mellett, kifejezetten a haldoklóknak szánta. Hol volt ebben a haszon?

A szerzetesnõ nem így gondolkodott. Elhatározta, hogy életét a szegények között is a legszegényebbeknek szenteli, és ezek az õ szemében olyan emberek voltak, akik szeretõ kéz és tetõ nélkül a fejük felett, az utcán haltak meg.

Teréz nõvér szerint minden ember számára az a legnehezebb és legnagyobb óra, amikor meghal. Ha a búcsú pillanatában teljesen elhagyatott az ember, ez számára a legszörnyûbb szenvedés. És ezt akarta enyhíteni. Az nem érdekelte, hogy mit beszélnek az emberek ezzel kapcsolatban haszonelvûségrõl és jövõbeli kilátásokról. Tudta, hogy az Istene õt arra szólította fel, hogy a legszegényebbek mellé álljon, és ezt a küldetést teljesítenie kellett. Amióta 38 évesen megkapta az engedélyt, hogy a kolostor területén kívül dolgozzon, nem is csinált mást, mint a legszerencsétlenebbeket, azaz a haldoklókat, betegeket, szegényeket, az elhagyott gyermekeket, kitett csecsemõket és a kétségbeesetteket vígasztalta és ápolta. A missziós tevékenység csak késõbb kezdõdött. Egy haldoklónak nem rögtön Istenrõl vagy a kereszténységrõl kell beszélni. Odafigyelt rá - és ez ezáltal érezhette Isten szeretetét.

Haldoklók között

A nõvér tevékenységi területe a Slum Moti Jheel volt Kalkuttában, ahol egy millió hajléktalan élt. 1948-ban, amikor Teréz tevékenységébe fogott, India éppen hogy megszerezte függetlenségét a brit gyarmaturalomtól - és ezáltal belekerült egy olyan polgárháborúba, amely Ghandi erõszakmentes elvei ellenére kegyetlen összecsapásokhoz vezetett a hinduk és a muzulmánok között. Sok ember gyökértelenül bolyongott az utcákon, a nagyvárosokban: házaikat leégették, hozzátartozóikat lemészárolták, rájuk pedig nyomorúság és betegség várt. Gyakran csak a halál maradt a szabad ég alatt: miközben a többi menekülõ keresztüllépett rajtuk, a sebesültek és éhezõk a csatornában végezték. Ezt látta teréz anya és megértette, hogy mire gondolt sz Istene, amikor azt kívánta tõle, hogy a szegények között is a legszegényebbek mellé álljon.

Elért hozzá a Magasságos hívása, éppen amikor Kalkuttából Darjeeling felé tartott egy vonaton, hogy rendje rendszeres intenzív imáit elvégezze. Tisztán hallotta, hogy beszélt hozzá Isten, és a következõ hónapokban azért küzdött, hogy követhesse ezt a hívást. Az egyházi feljebbvalói ugyanis nem akarták elengedni. Egy leányiskolában tanított földrajzot, az intézet fontos támasza volt, és azt hitték, hogy nem tudnak róla lemondani. Ezenkívül pedig nem volt szokás, hogy a Lorétói Miasszonyunk gyülekezet tagjai a nyomornegyedben dolgozzanak. Teréz nõvérnek ki kellett állnia egy próbaidõt, és egy kiterjedt, egészen a Szentszékig terjedõ papírháborút kellett folytatnia, amíg meg nem kapta az engedélyt, hogy kimehessen a szegények közé.
(forrás:astronet)

--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Téma zárolva.
Több
15 éve 11 hónapja - 15 éve 11 hónapja #2765 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Kalkuttai Teréz Anya élete és imái
Teréz Anya - szerzetessége

A jugoszláv jezsuiták szolgálatot vállaltak a kalkuttai egyházmegyében, ahonnan egyikük írásaiban beszámolt az ottani lehetõségekrõl. Ágnes (1928-ban) 18 éves korára elhatározta, hogy missziós nõvér szeretne lenni Indiában, és jelentkezett az akkor ott szolgálatot teljesítõ írországi Loreto nõvérekhez (angolkisasszonyok rendjébe). Barátnõjével, Betikával együtt kérte felvételét a Loretói Miasszonyunk anyaházába, akik néhány hónap felkészítés után Indiába, Dardzsilingbe küldték. Szerzetesi fogadalmát itt tette le 1931. május 25-én, a Teréz nevet lisieux-i Szent Teréz iránti tiszteletbõl választotta. 1930-tól 1948-ig földrajzot és hittant tanított a kalkuttai Szent Mária szerzetesi iskolában, melynek 1944-tõl igazgatója lett. 1946-ban egy alkalommal Darjeelingbe kellett utaznia lelkigyakorlatra. A vonaton a harmadosztályú kocsiban óriási volt a tömeg, és megdöbbenve tapasztalta azt a nyomort és szegénységet, amely az indiaiak többségének kijutott. Ekkor ébredt rá küldetésére, arra hogy nincs joga arra, hogy a kolostor békéjében, kényelmében éljen, miközben az emberek, akiket szolgálni jött, nyomorognak. Küldetést érzett arra, hogy elhagyja a kolostort, megossza sorsát a szenvedõkkel és Jézust követve a szegények között szolgáljon. 1948-ban Kalkutta érsekén keresztül engedélyt kért XII. Pius pápától, hogy elhagyhassa a közösséget és független apácaként Kalkutta nyomornegyedében dolgozhasson. Levetette szerzetesi öltözékét, fehér szárit öltött, és Patnába ment a missziós orvosnõvérekhez, hogy megfelelõ egészségügyi ápolónõi kiképzést kapjon. Amerikai missziós nõvéreknél egészségügyi kiképzésben részesült, majd hamarosan visszatért Kalkuttába, ahol a szegények Kis Nõvéreivel lakott, és engedélyt kért nyomortelepi iskolájának megnyitására. Nemsokára segítõi is akadtak, és támogatást kapott az egyházi szervezetektõl és a városi hatóságoktól is.
forrás:wikipédia)



--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Utolsó szerkesztés: 15 éve 11 hónapja Margit által.
Téma zárolva.
Több
13 éve 5 hónapja - 13 éve 5 hónapja #3609 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Kalkuttai Teréz Anya élete és imái
.



A jótékonyság világnapjává nyilvánították Teréz anya halálának napját


Az ENSZ Közgyûlése magyar kezdeményezésre, konszenzussal nyilvánította a jótékonyság világnapjává szeptember 5-ét, Kalkuttai Teréz anya 1997-ben bekövetkezett halálának napját - közölte a Külügyminisztérium az MTI-vel.
Az ENSZ Közgyûlése december 17-én - a béke kultúrája napirendi pont keretében - szavazta meg egyhangúlag, hogy szeptember 5-e legyen a jótékonyság világnapja, hitet téve a szociális érzékenység és a kultúrák párbeszéde mellett. A közgyûlés felkérte az ENSZ-tagállamokat, a regionális szervezeteket és a civil társadalmat, hogy az évfordulóról megfelelõ módon emlékezzenek meg, oktatási és egyéb programok szervezésével.
Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófõosztályának vezetõje elmondta: a világnapot az Országgyûlés emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottsága kezdeményezte tavaly, majd a parlament határozatának megfelelõen a kormány felkérte a tárcát a szükséges diplomáciai lépésekre. A munka oroszlánrészét Magyarország New York-i fõkonzulátusa végezte. Mintegy ötven ország képviselõivel egyeztettek, hogy minél többen támogassák a világnap gondolatát.
A Teréz anya életmûve által közvetített értékek összhangban állnak az ENSZ Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában foglaltakkal, és hozzájárulnak a kultúrák és civilizációk közötti párbeszéd elõmozdításához - emelik ki a New York-i döntésrõl beszámoló külügyi közleményben.
A Nobel-békedíjas Boldog Kalkuttai Teréz anya, a Szeretet misszionáriusai rend alapítója, az elesettek felkarolója Kalkuttában hunyt el 1997. szeptember 5-én, 87 éves korában.
MTI/Magyar Kurír



--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Utolsó szerkesztés: 13 éve 5 hónapja Margit által.
Téma zárolva.
Több
13 éve 5 hónapja #3630 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Kalkuttai Teréz Anya élete és imái
.



TERÉZ anya hitvallása: "Én egy kis ceruza vagyok ISTEN kezében,
AKI a világnak szerelmes levelet ír."

"Csak kis dolgokat tehetünk
nagy SZERETETTEL ".

--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Téma zárolva.
Több
8 éve 10 hónapja #4276 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Kalkuttai Teréz Anya élete és imái
.


Nem az számít, hogy mennyit adunk, hanem hogy mekkora szeretet fektetünk az adásba.

(Teréz Anya)

--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Téma zárolva.
Több
8 éve 9 hónapja - 8 éve 9 hónapja #4289 Írta: Margit
Margit válaszolt a következő témában: Kalkuttai Teréz Anya élete és imái
.


10 értékes életbölcsesség a csodálatraméltó Teréz Anyától!



Hiába hogy jó pár évvel ezelõtt eltávozott köreinkbõl, Teréz anya emléke szívünkben él mérhetetlen szeretetének és bölcsességének köszönhetõen. Rengeteg kincset érõ bölcsességet hagyott maga után, melyek emberek millióinak nyújtanak a mai napig is támaszt.


10 értékes életbölcsesség a csodálatraméltó Teréz Anyától!


Ebben a cikkünkben Kalkuttai Szent Teréz 10 életbölcsességét gyûjtöttük össze, mellyel emléke elõtt kívánunk tisztelegni.


1. A lehetõ legkevesebbet beszélj önmagadról

"Eme kevés módokon tudjuk az alázatosságot gyakorolni: Amennyire csak lehet, minél kevesebbet beszéljen valaki önmagáról. Mindenki a saját dolgával foglalkozzék. Ne próbáljuk mások összetûzéseit megoldani. Kerüljük a kíváncsiságot. Fogadjuk vidáman a felvilágosításokat és a kritikát. Lendüljünk át mások hibáján. Fogadjuk el a sértéseket és a sérüléseket. Maradjunk kedvesek még a legnagyobb provokáció ellenére is. Ne tiporjuk el valakinek a méltóságát. Mindig a nehezebb utat válasszuk."

"Ha szerény vagy semmi baj sem érhet, sem dicséret, sem szégyen, mert pontosan jól tudod ki is vagy valójában."

2. Saját ügyeiddel foglalkozz, ne a másokéval

"Úgy érezzük, hogy amit teszünk, csak egy csepp a tengerben. Anélkül a csepp nélkül azonban sekélyebb volna a tenger."

"Én olyan dolgokat tudok megtenni, amit te nem, és te olyan dolgokat tudsz megtenni, amit én nem. Együtt nagyszerû dolgokat hozhatunk létre!"

3. Kerüld a kíváncsiságot!


"Meg kell találnunk Istent, de mindezt zajban és nyughatatlanságban nem lehet. Isten a csend barátja. Nézd csak a természetet " fák, virágok, fûszálak " mind csendben növekednek, nézd a holdat, napot " mind csendben mozognak. Csendre van szükségünk, hogy közel jussunk a lelkünkhöz."

4. Vedd humorral a kis problémákat


"Az emberek irreálisak, logikátlanok és önzõk. Szeresd õket mindezek ellenére is."

5. Ne fejtegesd mások hibáit


"Ráleltem egy paradoxonra: ha addig szeretsz, hogy az már fáj, akkor nem marad fájdalom, csak szeretet."

"Azt hihetnénk, hogy a szegénység csupán az otthontalanságot, éhezés és a ruhátlanságot takarja. Az igazi szegénység a szeretet hiányában, feleslegesség érzésében mutatkozik meg. Saját otthonainkban kell kezdenünk az effajta szegénység orvoslását."

6. Fogadjuk el a bírálatot, még ha érdemtelen is

"Inkább követek el hibákat a kedvesség és együttérzés nevében, mint csodákat mûvelni rosszindulat és nehézség árán."

7. Légy udvarias és elõzékeny még provokáció ellenére is

"Mindig mosollyal köszöntsük egymást, a mosoly a szeretet kezdete."

"A béke egy mosollyal kezdõdik."

8. Ne törekedj arra, hogy mindenki csodáljon és szeressen

"Ha nincs békénk, az azért van, mert elfelejtettük, hogy egymáshoz tartozunk."

"Életünk végén nem a diplomáink alapján leszünk elbírálva, vagy hogy mennyi pénzt szedtünk össze, vagy hogy milyen dolgokat valósítottunk meg. Hanem aszerint leszünk elbírálva, hogy: "Éhes voltam és te megetettél, fáztam és te ruhát adtál, nem volt fedél a fejem fölött és te befogadtál."

9. Sose védd magad a saját méltóságod alapján

"Nagy dolgokat tenni nem tudunk, csak kicsiket, nagy szeretettel."

"Az egyik legnagyobb betegség, ha senkije vagyunk valakinek.”

„Egyedül nem vagyok képes megváltoztatni a világot, de követ tudok dobni a vízbe, hogy az fodrozódjék."

10. Mindig a nehezebb feladatot válaszd!


"Legyetek hûek a kis dolgokban, mert azokban rejlik erõtök."

"Ne várj vezetõre, tedd meg egyedül, személyesen."

"Nem érhetjük be pénzzel, a pénz nem elég, a pénz csak kapott dolog. Amire igazán szükség van az a szíved és a szereteted. Szórd szét a szeretetedet bárhová is vigyen utad."

filantropikum.com/10-ertekes-eletbolcses...melto-terez-anyatol/

--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Utolsó szerkesztés: 8 éve 9 hónapja Margit által.
Téma zárolva.
Oldalmegjelenítési idő: 1.147 másodperc
Az oldal motorja a Kunena fórum

Idézet

"Higgy, remélj és szeress, hogy boldog ember lehess!"

Keresés

Látogatottság

Ma 10
Tegnap 462
A héten 1056
Ebben a hónapban 14711
Összesen 6771218

2026-06-24