Megbocsátás fontossága:
1. Megbocsátás és kibékülés
A gyakorlatban a kibékülés egy fokozattal nagyobb. Félreteszem a sérelmeimet, és tiszta szívbõl megbocsátok, akár az ellenségemnek is! ("megbocsátok, de nem felejtem el az engem ért sérelmet" vagy "megbocsátok, de megfelelõ távolságban akarom õt tartani magamtól")
2. A meg nem bocsátó szív
Ha nem megbocsátó szívvel járjuk az élet útját, akkor gyengül a kapcsolatunk Istennel, másokkal és önmagunkkal. A Miatyánkban kérjük: "Bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezõknek." ("A gyûlölet azt eredményezi az emberben, hogy a szépet csúnyának, a csúnyát szépnek látja, összekeveri az igazat a hamissal és a hamisat az igazzal". )
3. Bocsássunk meg önmagunknak
Ahhoz, hogy képesek legyünk másoknak megbocsátani, elõször nekünk kell képesnek lennünk arra, hogy elfogadjuk mások megbocsátását. A megbocsátás megtagadása vagy képtelensége gyakran annak a jele, hogy nem bocsátunk meg önmagunknak és nem tudjuk elfogadni mások bocsánatát.
Az önmagunknak való megbocsátás lépései:
- Sötét és negatív érzelmeimrõl naplót vezetek. Ez segít, hogy szembenézzek velük. Ez az egyszerû írásbeli gyakorlat sokszor segít elfogadni érzéseimet.
- Megpróbálok tudatosan viszonyulni azokhoz az érzéseimhez, amelyeket nehezen tudok elismerni mint például az irigység, gyûlölet, harag.
- Megtanultam megosztani énem sötét vagy homályos oldalait egy bizalmas barátommal. Megtapasztalva, hogy egy másik személy elfogadja állítólagos "csúnya oldalunkat", ez gyakran segít, hogy jobban elfogadjuk önmagunkat.
- Elkezdtem imádkozni alázatosságért, hogy elfogadjam korlátaimat és tökéletlenségeimet. Nagyon gyakran a büszkeségünk és az a próbálkozásunk, hogy egy magunkról kialakított idealizált kép szerint éljünk, tart vissza annak felismerésétõl, hogy még nem vagyunk tökéletesek. A mondás: "légy türelmes velem; Isten még formál engem", jó elmélkedési anyagnak bizonyult.
Már említettem, hogy a megbocsátással és kibéküléssel kapcsolatos gondolataim elsõsorban személyes tapasztalatokon alapulnak. Visszatekintve rájuk, a folyamatban nyolc különbözõ részt látok.
4. Fejezd ki érzelmeidet
5. Határozz a megbocsátás mellett
6. Valld be és bánd meg
7. Szabadulj a félelemtõl és a haragtól
8. A helyes látásmód elnyerése
9. Képzeld el a találkozást
10. A megbocsátás és kibékülés elmélyítése
A kezdeti megbocsátást és kibékülést a szeretet újabb cselekedeteivel kell megpecsételni.
A megbocsátás és kibékülés folyamatában fennáll a veszély, hogy csak külsõleg tesszük meg a helyes lépéseket. Van úgy, hogy elmegyünk a másik személyhez (talán tudatosan, vagy tudat alatt azért, hogy saját magunkat tüntessük fel jó színben), kimondjuk, hogy "sajnálom, bocsáss meg, és én is megbocsátok", és ugyanakkor az ellenérzés és neheztelés továbbra is megmarad szívünkben. Szavakkal bocsánatot kérünk, de bensõnkben nem bocsátunk meg. Ilyen esetben a neheztelés elõbb-utóbb fel fog törni a felszínre és megmutatkozik csúf szavakban és viselkedésekben.
(Karsay István)
--
``Legyek én gyertya, csendes eszköz, szolgája az égi fénynek, Hogyha Istenem úgy akarja, ne tudjam kiért, s kikért égek.``
Téma zárolva.